Oświetlenie łazienki

Oświetlenie w łazience bardzo często ogranicza wyłącznie do pojedynczej lampy ściennej , oprawy wiszącej lub plafonu montowanego w suficie lub na scanie.

Bardzo często jako oświetlenie łazienkowe stosowane są oprawy oświetleniowe na napięcie 230V lub 12V. Należy pamiętać że w miejscach takich jak łazienka występuje duża wilgotność powietrza co wymusza stosowanie oświetlenia o odpowiedniej szczelności – minimum IP44.

Oświetlenie łazienkowego lustra

Istotnym elementem w oświetleniu łazienki jest lustro przy którym wykonywane są podstawowe zabiegi kosmetyczne i pielęgnacyjne. Ważne aby światło było odpowiedniej intensywności i znajdowało się bezpośrednio nad lustrem. Dobrą praktyką jest również montaż dodatkowych lamp umieszczonych symetrycznie po obu stronach lustra co pozwoli na wyeliminowanie powstawania cieni. Warto jednak aby były to lampy wyposażone w klosze dzięki czemu światło nie będzie odbijało się od lustra – jednocześnie nie będzie nas oślepiać.

Praktycznym pomysłem jest zastosowanie niedużego lusterka z funkcją podświetlenia. Montuje się je zazwyczaj z boku głównego lustra. To doskonałe rozwiązanie przyda się w szczególności podczas wykonywania makijażu lub golenia. Dzięki ruchomej konstrukcji, lusterko można dostosować do potrzebnej wysokości.

Odpowiednie podświetlenie łazienkowych półek i zakamarków pozwoli na stworzenie wyjątkowej atmosfery, jednocześnie spowoduje odczucie większego ciepła podczas kąpieli. Przy oświetleniu wanny i kabiny prysznicowej warto zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę.

Oświetlenie LED w łazience

Coraz popularniejsza technologia LED pozwala na znaczne ograniczenie zużycia prądu elektrycznego. Również przy projektowaniu oświetlenia  łazienkowego warto zastanowić się nad użyciem żarówek i halogenów LED zamiast tradycyjnych źródeł światła. Żarówki LED mogą być zasilane napięciem 12V – gniazdo MR16 lub napięciem zmiennym 230V – gniazda GU10.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − cztery =