Jaka lampka biurkowa dla dziecka?

Jak wybrać odpowiednią i dobrą lampkę szkolną dla dziecka?

Lampa biurkowa dla dziecka

Wrześniowy powrót do szkoły oznacza wieczorną naukę i nierzadko długie godziny za biurkiem. Przygotowując się na nadejście roku szkolnego pamiętajmy o tym, że dobrze dobrana lampka na biurko to jeden z najważniejszych sprzętów potrzebnych uczniowi. Dobrze dobrane oświetlenie zmniejsza zmęczenie oczu, a także wpływa na wydajność pracy. Jak wybrać odpowiednią lampkę i najodpowiedniejszą do niej żarówkę?

Jaka lampka na biurko będzie najlepsza? Kilka podstawowych kroków:

1. Żarówka do lampki biurkowej.Żarówka do lampy biurkowej

 

1/3 swojego życia spędzamy w szkole, pracy czy w domu, pochyleni nad książkami, zeszytami czy innego rodzaju dokumentami. Najlepszym światłem do pracy i nauki jest światło naturalne. Jesienią jednak dzień jest coraz krótszy i sztuczne światło towarzyszy nam przy większości wykonywanych czynności. Dlatego powinniśmy dobrać tak źródła światła, aby zapewnić dziecku maksymalną wygodę i komfort nauki.

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest określenie tego ile światła uzyskamy z danej żarówki w lampie. Na rynku dostępne są różnego rodzaju źródła oświetlenia. Mogą być to: żarówka halogenowa, świetlówka, czy żarówka LED. Zwykle moc lamp biurkowych waha się w granicach od 40 do 100 W. 100 wat zwykłej żarówki, to odpowiednik 1300-1530 lumenów:

75 W – 920-1060 lm

60 W – 700-810 lm

40 W – 410-470 lm

25 W – 220-250 lm

Zatem kupując żarówkę LED weźmy pod uwagę ilość lumenów, a nie moc w watach.

Temperatura barwowa żarówki:

2500-3000 K – światło ciepłe

3000-4000 K – światło rześkie, ciepłe (odpowiednik poranka)

4000-5000 K – światło białe neutralne

5000-6500 K – światło białe zimne, dzienne

Zalecamy żarówki LED o temperaturze barwowej 4000-5000K (barwa neutralna). Żarówki halogenowe szybko się nagrzewają, co w przypadku dzieci może być niebezpieczne.

2. Wybór lampki.

Lampka stołowa powinna być lekka i przenośna. Przewód elektryczny musi mieć co najmniej 1,5-3 m. W taki sposób będziemy mogli ustawić oświetlacz w dowolnym miejscu, nie martwiąc się o dostęp do gniazdka. Najlepiej wybrać lampkę o solidnej konstrukcji, z dość szerokim i nieprzeźroczystym kloszem, który będzie dobrze rozpraszał światło i chronił przed nim nasze oczy. Dobrze, aby budowa była oparta na długim, giętkim lub ruchomym ramieniu, co pomoże dowolnie ustawiać źródło świtała. Mobilna lampka umożliwia na dowolne przybliżanie lub oddalanie jej lub oświetlenie konkretnego miejsca. Jednym z rozwiązań zaproponowanych przed producentów jest model z zaciskiem mocującym do blatu. Pozwala to w dowolnym momencie przepiąć i przestawić lampkę. Idealną będzie lampka biurkowa HERON KT017C firmy Kanlux. Dostępna w dwóch kolorach: biała i czarna. Lampka Heron wyposażona jest  w zacisk umożliwiający przytwierdzenie podstawy do krawędzi blatu lub półki.

01878 01879heron

Inną ciekawą i popularną propozycją jest lampka szkolna GOLBA SX065 20W Kanlux. Lampka zaprojektowana z myślą o młodzieży szkolnej. Posiada regulowany wysięgnik oraz klosz. Aby chronić oczy zastosowano odbłyśnik aluminiowy. Dodatkowo zainstalowana jest szklana osłona żarnika, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko oparzenia. Lampka dostępna w kolorach: srebrny metaliczny, niebieski metaliczny czarny metaliczny,  biały mat.

    child-studying-at-home

Kanlux Pixa KT-40

Jeśli szukasz tradycyjnej lampki dla dziecka  z łamanym wysięgnikiem i sprężynami polecamy lampę biurkową Kanlux Pixa. Solidna konstrukcja z metalu zapewni długie i bezpieczne użytkowanie. Dzięki specjalnemu łamanemu wysięgnikowi w łatwy sposób można odpowiednio ukierunkować padanie strumienia światła. Lampka dostępna w kolorach: czarny i biały.

Lampa biurkowa kanlux pixaKanlux pixa - lampa biurkowapixa

3. Wybór miejsca.

Praworęczna osoba powinna mieć lampkę umieszczoną na biurku po przeciwnej stronie, tak aby nie zasłaniała sobie światła w trakcie pisania. Leworęczne osoby postępują analogicznie i umieszczają źródło światła po prawej stronie. Ważna jest także odległość pomiędzy źródłem światła, a biurkiem – optymalna odległość wynosi około 35-50 cm. Zapewnia ona prawidłowe natężenie światła padającego na książki i zeszyty. Należy pamiętać o efekcie „oślepienia”, które może być spowodowane odbiciem światła od blatu. Rozwiązaniem chroniącym przed dyskomfortem odbicia światła, jest matowa i ciemna powierzchnia biurka.

lampki2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − dziewięć =