Jak dobrać odpowiednią piłę ręczną?

Piły TOPEX wyposażone są w ergonomicznie wyprofilowane, dwu-materiałowe rękojeści.

Warsztat każdego majsterkowicza powinien uwzględniać narzędzia do obróbki drewna. Materiał ten jest bardzo popularny i szeroko stosowany w stolarce meblowej, budownictwie czy pracach instalatorskich. Podstawowym zadaniem majsterkowicza będzie docinanie drewna do odpowiednich rozmiarów. Z pomocą przyjdzie odpowiednia piła. Pozostaje pytanie – jak wybrać właściwe narzędzie do pracy, którą przyjdzie nam wykonać?

ogrod-353_do_porady
Piła płatnica Aligator, 400 mm, 7 TPI Topex 10A441 trójstronnie ostrzone, hartowane zęby.

 

Każdy ząb ma znaczenie

Wybór odpowiedniej piły może pozornie wydawać się zadaniem prostym. Na rynku znajduje się jednak wiele pozycji, a każda z nich przystosowana jest do innego rodzaju. Pierwszym wskaźnikiem na jaki musimy zwrócić uwagę jest współczynnik TPI. Określa on ilość zębów na cal długości ostrza piły. Zasada jest prosta im więcej zębów tym wykończenie bardziej precyzyjne i estetyczne. Z drugiej strony piłą o mniejszym współczynniku TPI materiały przetniemy zdecydowanie szybciej tracąc jednak nieco na końcowym efekcie wizualnym. Ważnym parametrem jest również technologia ostrzenia zębów. Dla zwiększenia efektywności i trwałości piły TOPEX ostrzone są trójstronnie i dodatkowo hartowane.

 

Możliwości

Pierwszym kryterium jakie musimy wziąć pod uwagę jest rodzaj prac do jakich przeznaczona będzie piła. Na sklepowych półkach znajdziemy wiele rodzajów pił do drewna.

 

ZOBACZ OFERTĘ PIŁ DO DREWNA TOPEX 

Popularnym rodzajem jest płatnica, której podstawowym przeznaczeniem jest cięcie dużych arkuszy płyt pilśniowych, wiórowych, sklejki, litego drewna oraz pozostałych materiałów drewnianych na mniejsze. Często stosowana jest również w ogrodnictwie do przycinania większych konarów. Głównym zadaniem płatnicy jest szybkie cięcie dużych elementów.

2018884524_10A441_wymiary

Do bardziej precyzyjnych zastosowań przyda się grzbietnica. Jej nazwa pochodzi od specjalnego wzmocnienia na grzbiecie, które gwarantuje większą sztywność ostrza. Wzmocniona powierzchnia tnąca grzbietnicy gwarantuje precyzyjny rezultat.

2018884526_10A703_wymiary

Pewny chwyt

Najważniejszą częścią piły do drewna jest jej ostrze. Jednak należy również zwrócić uwagę na wygodną rękojeść, która gwarantować będzie komfortową pracę. Piły TOPEX wyposażone są w ergonomicznie wyprofilowane, dwu-materiałowe rękojeści. Wewnętrzna, twardsza część uchwytu zapewnia wytrzymałość nawet podczas ciężkiej pracy. Zewnętrzny, miękki elastomer gwarantuje pewny i komfortowy chwyt.

Dla majsterkowiczów, którzy wykorzystują drewno do przygotowania własnych projektów – mebli, przyborów kuchennych, akcesoriów ogrodowych i domowych mamy kilka ciekawych poradników.

P. B.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − piętnaście =