Jak dobrać młotek

Młotek to jedno z najprostszych i najstarszych narzędzi ręcznych. Towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat, jednak do dnia dzisiejszego przeszedł znaczącą ewolucję. Współczesne młotki wykonane są z solidnych materiałów i dostosowane do określonych typów prac. Na sklepowych półkach znajdziemy wiele różnych propozycji. Na co zatem zwracać uwagę przy zakupie?

1-13

 

 

Młotki najczęściej wykorzystujemy do obróbki różnych materiałów, wbijania gwoździ czy klinów, a także do pracy z innymi narzędziami, np. z dłutem czy punktakiem. Przeznaczenie młotka determinuje jego budowę, dlatego młotki ślusarskie, ciesielskie czy stolarskie różnią się od siebie. Przed wyborem warto zatem wiedzieć do jakich konkretnie zastosowań będzie Wam potrzebne narzędzie.

 

Młotek ślusarski to narzędzie wszechstronne i najbardziej popularne w narzędziowych skrzynkach. Występuje w wielu rozmiarach i służy do wykonywania różnych rodzajów prac m.in. łączenia elementów za pomocą gwoździ, czy rozbijania wcześniej połączonych materiałów.

Młotek ślusarski 500 g, trzonek metalowy Topex 02A715
Młotek ślusarski 500 g, trzonek metalowy Topex 02A715

 

Młotek ciesielski to już narzędzie nieco bardziej specjalistyczne. Specjalne rozdwojenie jednej z części obucha, umożliwia sprawne usuwanie gwoździ z desek czy odrywanie elementów od podłoża.

Młotek ciesielski 600 g, dwumateriałowy uchwyt Topex 02A140
Młotek ciesielski 600 g, dwumateriałowy uchwyt Topex 02A140

 

Kolejny rodzaj to młotek murarski. Jest on nieco większy i charakteryzuje się wydłużonym, spłaszczonym obuchem idealnym do rozłupywania cegieł na mniejsze fragmenty, precyzyjnego ich układania na zaprawie czy skuwania.

Młotek murarski 600 g, dwumateriałowy uchwyt Topex 02A625
Młotek murarski 600 g, dwumateriałowy uchwyt Topex 02A625

 

Warto również wspomnieć o młotku spawalniczym, który jest używany do raczej wąskich zastosowań. Zazwyczaj ten rodzaj młotka wykonany jest w całości z wytrzymałej stali. Charakteryzuje się niewielką masą i ostro zakończoną częścią roboczą. Taka budowa umożliwia wykonanie prac precyzyjnych np. usuwania nagaru, oczyszczania spoin czy innych prac spawalniczych.

Młotek spawalniczy 300 g, trzonek metalowy Topex 02A930
Młotek spawalniczy 300 g, trzonek metalowy Topex 02A930

 

Poza młotkami o obuchu stalowym występują też młotki drewniane i gumowe. Pierwsze stosowane są do pobijania innych narzędzi np. dłut czy przecinaków. Idealnie sprawdza się w warsztatach stolarskich czy pracowniach rzeźbiarskich. Młotki gumowe natomiast przeznaczone są do prac z materiałami kruchymi lub obróbki blacharskiej. Gumowy obuch nie powoduje uszkodzeń obrabianego materiału czy powłok lakierniczych.

Młotek gumowy 450 g, trzonek metalowy Topex 02A305
Młotek gumowy 450 g, trzonek metalowy Topex 02A305
Młotek drewniany 500 g, trzonek drewniany Topex 02A050
Młotek drewniany 500 g, trzonek drewniany Topex 02A050

 

Młotek to narzędzie niezbędne w każdym domu. Zastanawiając się nad wyborem narzędzia odpowiedniego dla siebie, powinniśmy przede wszystkim dopasować je do swoich potrzeb. Różnorodność kształtów i użytych materiałów powinna ułatwić nam zadanie. Z pewnością kilka informacji zaprezentowanych powyżej pomoże nam w trafnym dokonaniu wyboru.

P.B.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × dwa =