Szlifierka kątowa

Jaką wybrać szlifierkę.

Po pierwsze zastanówmy się, jaki rodzaj powierzchni chcemy wykończyć przy jej użyciu. Już w tym momencie może się okazać, że szlifierka kątowa okaże się narzędziem niespełniającym naszych oczekiwań i zamierzonych mu celów i będziemy potrzebowali innego typu urządzenia. Pospolita kątówka świetnie sprawdza się podczas przecinania czy szlifowania metalu i innych twardych materiałów. Możemy ją również wykorzystać do robienia nacięć w murze. Ponadto tego typu elektronarzędzie sprawdzi się doskonale podczas przecinania płytek ceramicznych i wszelkiego rodzaju glazury pod warunkiem że dobierzemy odpowiednią tarczę do cięcia.

Jak więc widzimy zastosowań szlifierki kątowej mamy bardzo wiele. Nadchodzi teraz pora na to, co należy wiedzieć o jej podstawowych parametrach pracy. Na starcie pomyślmy nad tym, jak często, do jakich prac i na jakich wysokościach będziemy z niej korzystać. Od tego bowiem zależy jeden z podstawowych czynników, czyli gabaryty urządzenia. Wiadomym jest, że na sporej wysokości będziemy potrzebowali lżejszego – i co za tym idzie mniejszego urządzenia np mała i poręczna szlifierka kątowa Graphite 59G062, która waży zaledwie 1,7kg, zaś przy cięciu większych metalowych powierzchni lepiej sprawdzi się duże narzędzie z większą tarczą i mocnym silnikiem przykładowo Graphite 59G206 o mocy 2400W i średnicy tarczy do 230mm. Co do samych tarcz, najpopularniejsze szlifierki posiadają wymienne tarcze o średnicy do 230 milimetrów. Warto przy tym sprawdzić, w jaki sposób przebiega ich wymiana. Zazwyczaj producent załącza do urządzenia specjalny klucz. Zdarzają się jednak również takie szlifierki, w których tarcze mocowane są ręcznie przy użyciu nakrętek.

 

Ostatnim z czynników są aspekty bezpieczeństwa pracy i ogólne usprawnienia techniczne. W opisach urządzenia bardzo dobrze jest znaleźć informację o wyposażeniu go w poprawiający ergonomię i komfort pracy system antywibracyjny. Warto pamiętać także o osłonie tarczy oraz blokadzie przycisku zasilania przed przypadkowym uruchomieniem narzędzia.

Cenowo szlifierki kątowe przedstawiają się bardzo różnie i jest to uzależnione między innymi od ilości zawartych w nich funkcji, czy ogólnych osiągów silnika.

P.B.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

12 − 8 =