Oświetlenie schodów LED

Jak wykonać instalację elektryczną do oświetlenia schodów?

Doskonałym sposobem na podświetlenie schodów jest montaż opraw oświetleniowych w puszkach elektroinstalacyjnych o rozmiarach fi50 lub fi60 – wymiar puszki bezpośrednio będzie zależał od wymiaru montowanej oprawy. Wiodącym producentem opraw oświetleniowych LED przeznaczonych do podświetlania schodów jest firma SKOFF. W ofercie można znaleźć oprawy o różnych rozmiarach zarówno do puszek fi60 jak i do fi50.

Producent w swojej ofercie posiada również oprawy które nie wymagają montażu do puszki lecz są bezpośrednio przyklejane na podłoże tzw. seria „stick”.  Należy jednak pamiętać, że również w przypadku tych opraw niezbędne jest dociągnięcie zasilania oraz montaż zasilacza np w puszce.

Przygotowanie instalacji do oświetlenia schodów
Przygotowanie instalacji do oświetlenia schodów

Otwór pod puszkę
Otwór pod puszkę do której zostanie zamontowana oprawa (fi50 lub fi60 – zależnie od oprawy LED)
Elementy do oświetlenia schodów
Elementy potrzebne do podświetlenia schodów: puszka – montaż opraw i zasilacza, oprawa LED np. firmy SKOFF, zasilacz LED, przekaźnik bistabilny BIS 404 (opcjonalnie)
Instalacja elektryczna
Instalacje elektryczna do oświetlenia schodów
aukcja07
Podłączenia oświetlenia LED na schodach
aukcja09
Montaż zasilacza do LED oraz przekaźnika bistabilnego
aukcja10
Podłączenie zasilacza do opraw LED

Elektroniczny bistabilny przekaźnik impulsowy np BIS-404 umożliwia załączenie oświetlenia lub innego urządzenia z kilku różnych punktów za pomocą równolegle połączonych przycisków sterujących. W przypadku podświetlenia schodów jest on stosowany opcjonalnie.

Załączenie odbiornika w tym przypadku oświetlenia schodów następuje po  impulsie prądu spowodowanym naciśnięciem dowolnego przycisku chwilowego (dzwonkowego) podłączonego do przekaźnika. Wyłączenie opraw LED nastąpi po następnym impulsie przekazanego z dowolnego przycisku chwilowego.
Przełączenie przekaźnika w kolejny stan cyklu następuje po  kolejnym impulsie prądu spowodowanym naciśnięciem dowolnego przycisku chwilowego (dzwonkowego) podłączonego do przekaźnika. Przekaźnik BIS-404 230V może również współpracować z przyciskami podświetlanymi.

Oprawa LED
Zamontowana oprawa LED przeznaczona do podświetlania schodów

Efekt końcowy oświetlenia schodów oprawami LED firmy SKOFF. W innym wpisie na naszym blogu dowiesz się jak odpowiednio dobrać moc zasilacza do danej liczby opraw oraz zobaczysz schemat podłączenia zasilacza. Odnośnik do wpisu znajduje się poniżej.

Podświetlenie schodów
Oświetlenie schodów LED

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

6 + 1 =