Montaż paska LED RGB z osprzętem
Dzisiaj pokażemy w jaki sposób można łatwo zamontować paski LED typu RGB.
Wielu ludziom wydaje się, że jest to bardzo trudne i skomplikowane, natomiast jest to bardzo proste, poniżej zamieszczamy porady w punktach jak to bardzo szybko złożyć w całość:
1.Pasek RGB
Na wstępie oczywiście musimy mieć pasek. Polecamy ten tutaj (Bardzo dobra jakość paska, diody Epistar): Pasek led RGB
2. Zasilacz
Jest to bardzo ważny komponent całego zestawu, bardzo ważne by zasilacz był bardzo dobrej jakości, gdyż często jest on chowany w różnych lukach, bądź po prostu chowany na stałe za płytą gipsowo-kartonową. Polecamy szczególnie model GPV-35-12 z racji na 3 letnią gwarancję i bezawaryjną pracę przez długie długie lata. Zasilacz GPV-35-12
BARDZO WAŻNE! Należy pamiętać, by zasilacz dobierać do odpowiedniej długości paska. Zasilacz wyżej jest przeznaczony do paska RGB o długości 5m.
Zasilacz dobiera się następująco: Musimy znać pobór taśmy RGB na jeden m, bądź na 5m. W przypadku rolek 5m podaje się pobór dla całkowitej długości paska. Zakładając, iż np chcemy zamontować pasek o długości 6m, dzielimy 36W (w przypadku paska SMD5050 150 led/5m) na 5 – wchodzi nam pobór prądu dla jednego metra, czyli w tym przypadku 7,2W. Mnożymy 7,2W/m x 6m co daje łącznie 43,2W. Należy pamiętać że zasilaczy nie powinno dobierać się na styk – zawsze trzeba dorzucić ok. 10-15% by nie pracował on na 100% swoich możliwości – to znacznie wydłuży jego żywotność i pozwoli nam na długie bezawaryjne użytkowanie.
Tutaj spis wszystkich dostępnych zasilaczy dostępnych w naszej ofercie: Zasilacze LED
3. Sterownik.
Tutaj mamy (prawie) pełną dowolność. Należy pamiętać o zachowaniu maksymalnego obciążenia, w przypadku tego sterownika: (sterownik) maksymalne obciążenie wynosi 6A (Amperów). Obliczenie wytrzymałości wygląda następująco: A (Ampery) x V (Volt) czyli: 6A x 12V = 72W. W tym przypadku nasz sterownik może obsłużyć do 2 pasków RGB 150 SMD 5050. W naszej ofercie znajdą Państwo również sterowniki na fale radiowe gdzie nie trzeba „mierzyć” naszym pilotem do czujki sterownika.
Podłączenie całego zestawu:
W tym miejscu opiszemy cały schemat w punktach.
1. Podłączenie z sieci 230V do zasilacza.
Pamiętamy o kolorach przewodów, czyli: L – brązowy (fazowy), N – niebieski (zero).
2. Podłączenie zasilacza do sterownika.
Tutaj również trzeba pamiętać o biegunowości, czyli: czerwony – plus, czarny – minus. Dokładnie takie same oznaczenia będą przy sterowniku.
3. Podłączenie sterownika do taśmy RGB.
Przy małych sterownikach odbywa się to na zasadzie wpięcia przewodu od taśmy RGB do złączki, którą mamy w komplecie przy sterowniku. Przy bardziej rozbudowanych sterownikach odbywa się to na zasadzie wpięcia przewodów pod odpowiednie wejście. V+ (czarny), B (niebieski), G (zielony), R (czerwony).
Uruchamiamy system poprzez naciśnięcie przycisku POWER na pilocie i wszystko gotowe. 🙂