Montaż paska LED RGB z osprzętem

Dzisiaj pokażemy w jaki sposób można łatwo zamontować paski LED typu RGB.

Wielu ludziom wydaje się, że jest to bardzo trudne i skomplikowane, natomiast jest to bardzo proste, poniżej zamieszczamy porady w punktach jak to bardzo szybko złożyć w całość:

1.Pasek RGB

tasma_led_rgb_silikon

Na wstępie oczywiście musimy mieć pasek. Polecamy ten tutaj (Bardzo dobra jakość paska, diody Epistar): Pasek led RGB

2. Zasilacz

GPV-35-12

Jest to bardzo ważny komponent całego zestawu, bardzo ważne by zasilacz był bardzo dobrej jakości, gdyż często jest on chowany w różnych lukach, bądź po prostu chowany na stałe za płytą gipsowo-kartonową. Polecamy szczególnie model GPV-35-12 z racji na 3 letnią gwarancję i bezawaryjną pracę przez długie długie lata. Zasilacz GPV-35-12

BARDZO WAŻNE! Należy pamiętać, by zasilacz dobierać do odpowiedniej długości paska. Zasilacz wyżej jest przeznaczony do paska RGB o długości 5m.

Zasilacz dobiera się następująco: Musimy znać pobór taśmy RGB na jeden m, bądź na 5m. W przypadku rolek 5m podaje się pobór dla całkowitej długości paska. Zakładając, iż np chcemy zamontować pasek o długości 6m, dzielimy 36W (w przypadku paska SMD5050 150 led/5m) na 5 – wchodzi nam pobór prądu dla jednego metra, czyli w tym przypadku 7,2W. Mnożymy 7,2W/m x 6m co daje łącznie 43,2W. Należy pamiętać że zasilaczy nie powinno dobierać się na styk – zawsze trzeba dorzucić ok. 10-15% by nie pracował on na 100% swoich możliwości – to znacznie wydłuży jego żywotność i pozwoli nam na długie bezawaryjne użytkowanie.

Tutaj spis wszystkich dostępnych zasilaczy dostępnych w naszej ofercie: Zasilacze LED

3. Sterownik.

6e067b6c49bdeafb4ca7e6a3014cff2f

Tutaj mamy (prawie) pełną dowolność. Należy pamiętać o zachowaniu maksymalnego obciążenia, w przypadku tego sterownika: (sterownik) maksymalne obciążenie wynosi 6A (Amperów). Obliczenie wytrzymałości wygląda następująco: A (Ampery) x V (Volt) czyli: 6A x 12V = 72W. W tym przypadku nasz sterownik może obsłużyć do 2 pasków RGB 150 SMD 5050. W naszej ofercie znajdą Państwo również sterowniki na fale radiowe gdzie nie trzeba „mierzyć” naszym pilotem do czujki sterownika.

 

Podłączenie całego zestawu:

RGB_schemat

W tym miejscu opiszemy cały schemat w punktach.

1. Podłączenie z sieci 230V do zasilacza.

Pamiętamy o kolorach przewodów, czyli: L – brązowy (fazowy), N – niebieski (zero).

2. Podłączenie zasilacza do sterownika.

Tutaj również trzeba pamiętać o biegunowości, czyli: czerwony – plus, czarny – minus. Dokładnie takie same oznaczenia będą przy sterowniku.

3. Podłączenie sterownika do taśmy RGB.

Przy małych sterownikach odbywa się to na zasadzie wpięcia przewodu od taśmy RGB do złączki, którą mamy w komplecie przy sterowniku. Przy bardziej rozbudowanych sterownikach odbywa się to na zasadzie wpięcia przewodów pod odpowiednie wejście. V+ (czarny), B (niebieski), G (zielony), R (czerwony).

Uruchamiamy system poprzez naciśnięcie przycisku POWER  na pilocie i wszystko gotowe. 🙂

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

fourteen − 4 =