Jak dobrać młotek

Młotek to jedno z najprostszych i najstarszych narzędzi ręcznych. Towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat, jednak do dnia dzisiejszego przeszedł znaczącą ewolucję. Współczesne młotki wykonane są z solidnych materiałów i dostosowane do określonych typów prac. Na sklepowych półkach znajdziemy wiele różnych propozycji. Na co zatem zwracać uwagę przy zakupie?

1-13

 

 

Młotki najczęściej wykorzystujemy do obróbki różnych materiałów, wbijania gwoździ czy klinów, a także do pracy z innymi narzędziami, np. z dłutem czy punktakiem. Przeznaczenie młotka determinuje jego budowę, dlatego młotki ślusarskie, ciesielskie czy stolarskie różnią się od siebie. Przed wyborem warto zatem wiedzieć do jakich konkretnie zastosowań będzie Wam potrzebne narzędzie.

 

Młotek ślusarski to narzędzie wszechstronne i najbardziej popularne w narzędziowych skrzynkach. Występuje w wielu rozmiarach i służy do wykonywania różnych rodzajów prac m.in. łączenia elementów za pomocą gwoździ, czy rozbijania wcześniej połączonych materiałów.

 

Młotek ciesielski to już narzędzie nieco bardziej specjalistyczne. Specjalne rozdwojenie jednej z części obucha, umożliwia sprawne usuwanie gwoździ z desek czy odrywanie elementów od podłoża.

 

Kolejny rodzaj to młotek murarski. Jest on nieco większy i charakteryzuje się wydłużonym, spłaszczonym obuchem idealnym do rozłupywania cegieł na mniejsze fragmenty, precyzyjnego ich układania na zaprawie czy skuwania.

 

Warto również wspomnieć o młotku spawalniczym, który jest używany do raczej wąskich zastosowań. Zazwyczaj ten rodzaj młotka wykonany jest w całości z wytrzymałej stali. Charakteryzuje się niewielką masą i ostro zakończoną częścią roboczą. Taka budowa umożliwia wykonanie prac precyzyjnych np. usuwania nagaru, oczyszczania spoin czy innych prac spawalniczych.

 

Poza młotkami o obuchu stalowym występują też młotki drewniane i gumowe. Pierwsze stosowane są do pobijania innych narzędzi np. dłut czy przecinaków. Idealnie sprawdza się w warsztatach stolarskich czy pracowniach rzeźbiarskich. Młotki gumowe natomiast przeznaczone są do prac z materiałami kruchymi lub obróbki blacharskiej. Gumowy obuch nie powoduje uszkodzeń obrabianego materiału czy powłok lakierniczych.

 

Młotek to narzędzie niezbędne w każdym domu. Zastanawiając się nad wyborem narzędzia odpowiedniego dla siebie, powinniśmy przede wszystkim dopasować je do swoich potrzeb. Różnorodność kształtów i użytych materiałów powinna ułatwić nam zadanie. Z pewnością kilka informacji zaprezentowanych powyżej pomoże nam w trafnym dokonaniu wyboru.

P.B.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

15 + 20 =